Pure Fabricz
Fabrics Canvas & Denim & Twill & Gabardine

Naturlig Gabardine / Twill (679002)

More Info

Ubleget økologisk bomuld gabardin/twill

Smuk ubleget økologisk bomuld gabardine / twill, af Bo Weevil. GOTS certificeret. Dette stof er også meget velegnet til at farve dig selv ('klar til farvning').

Vores naturlige stoffer er ubleget. Som et resultat ser du ofte stadig nogle frø af bomuldsplanten i stoffet. Stoffet har et flot og livligt udseende og en naturlig farve. En yderligere fordel: naturlige stoffer er generelt velegnede til personer med en (hud) allergi.

Twill/Gabardine er et cross twill væve stof, hvilket giver den karakteristiske diagonale linje i vævningen. Denne vævning gør stoffet suppler end en almindelig vævning stof.

Gabardine er velegnet til bukser, nederdele, jakker, tasker, pudebetræk, polstring.

Har du brug for mere stof end i øjeblikket tilgængelig på hjemmesiden?  Send os en e-mail med din anmodning!

Specifications

Article number 679002
Collection Standard collection
Material 100% organic cotton
Colour Natural / Unbleached / Cream / Ecru
Width 149-154 cm
Weight 220 gr/m2
Cleaning advice 40 C, no bleaching, no dry cleaning, line drying, ironing 1 point
Shrinkage max 4%
Produced in Turkey, GOTS certified
Matching sewing thread 4801, 4899
Full rolls available via Bo Weevil

Available in